De niet-uitvoerende bestuurders zijn verantwoordelijk voor het intern toezicht. Zij leggen daarover verantwoording af aan het verantwoordingsorgaan en in het jaarverslag.

Verantwoording toezicht door niet-uitvoerende bestuurders

De niet-uitvoerende bestuurders zijn lid van het bestuur en zijn dus bij alle bestuursvergaderingen aanwezig. Zij hebben in het verslagjaar toezicht gehouden op:

  • de algemene gang van zaken in het pensioenfonds
  • de adequate risicobeheersing
  • de evenwichtige belangenafweging
  • de effectieve communicatie

Belangrijke bevindingen die ook in het uitgebreide verslag van de niet-uitvoerende bestuurders over 2019 naar voren komen zijn:

  • Vanaf het einde van het verslagjaar zijn de uitvoerende bestuurders regelmatig afzonderlijk bij elkaar gekomen. Dit in lijn met de aanbeveling van De Nederlandsche Bank (DNB).
  • De IORP II-wetgeving heeft een grote impact op de bestuurlijke organisatie van het PNB. De niet-uitvoerende bestuurders zijn tevreden over de wijze waarop een en ander in het verslagjaar is geïmplementeerd.
  • De niet-uitvoerende bestuurders stellen vast dat de vacatures binnen het bestuur aan het einde van het verslagjaar, op één na, zijn ingevuld.
  • Een aandachtspunt is het aantal stukken voor de bestuursvergaderingen. De niet-uitvoerende bestuurders beseffen dat dit er deels veel zijn door de professionalisering van de sector. Tegelijkertijd moet de balans worden gezocht tussen de onderwerpen van operationeel-tactische aard aan de ene kant en de strategische onderwerpen aan de andere kant.
  • Het beleid komt zoveel mogelijk tot stand via “BOB-principe” (beeldvorming, oordeelsvorming, besluitvorming).
  • De niet-uitvoerende zijn content met de wijze waarop in 2019 de toekomstoriëntatie van het fonds is ingevuld. Met de strategiesessie, de nadere uitwerking daarvan en de aansluitende vastlegging in een strategisch beleidsplan zijn belangrijke stappen gezet in dit proces.
  • De niet-uitvoerende bestuurders zien dat in 2019 weer goede stappen zijn gezet om het niveau op het gebied van IRM binnen de organisatie van het fonds op te hogen.

Een Auditcommissie ondersteunt de niet-uitvoerende bestuurders bij hun intern toezicht. De Auditcommissie heeft een uitgebreid rapport opgesteld waarin veel energie en tijd is gestoken, met waardevolle aanbevelingen. De niet-uitvoerende bestuurders waarderen dit; zij beschouwen de Auditcommissie als een belangrijk onderdeel van het interne toezicht van het PNB. De volledige rapportage van het intern toezicht over 2019 is beschikbaar op de website van het PNB.